Przed przystąpieniem do malowania ścian zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych bardzo ważną i istotną rzeczą na początku prac jest sprawdzenie stanu podłoża, które chcemy pomalować lub przemalować.
Źle przygotowane podłoże może skutkować późniejszymi problemami przy aplikacji farby lub końcowym, estetycznym i wizualnym wyglądem powłoki.
Krótko mówiąc możemy nie osiągnąć tego efektu jakiego się spodziewaliśmy.
Przed malowaniem musimy rozpatrzyć kilka rzeczy: jaki efekt powłoki chcemy uzyskać matowy, satynowy, jakiej farby chcemy użyć – akrylowa czy lateksowa, jaka ilość farby będzie nam potrzebna – wyliczymy to z wydajności farby, jakie narzędzia chcemy zastosować.
Częstym błędem popełnianym w trakcie prac malarskich jest błędna ocena stanu podłoża malowanej powierzchni. Bez znaczenia jakie ono jest musimy je przygotować zgodnie z kilkoma rekomendowanymi zaleceniami.
- Podłoża silnie chłonne: szpachle, gładzie, tynki cementowo – wapienne gruntujemy jednym z zalecanych przez producenta preparatów gruntujących. W zależności od chłonności podłoża gruntowanie możemy przeprowadzić 2-krotnie.
- Podłoża sypkie i kredujące: usuwamy zanieczyszczenia znajdujące się na powierzchni, odstające od ściany pozostałości zdrapujemy szpachelką. Wszelkiego rodzaju ubytki uzupełniamy szpachlą i zabezpieczamy całą powierzchnię środkiem gruntującym.
- Płyty gipsowo – kartonowe: ze względu na swą gładkość możemy gruntować bezpośrednio aplikując środek gruntujący lub użyć już na tym etapie farby podkładowej. Pozwala to nam na wyrównanie chłonności i kolorytu podłoża. Do gruntowania łączeń płyt gipsowo – kartonowych zalecamy stosowanie gruntu wodnego.
- Podłoża stabilne, wcześniej malowane, nie wykazujące uszkodzeń mechanicznych o stabilnej powłoce powierzchni: taką powierzchnię przecieramy suchą szmatką, możemy również zmyć ścianę przy użyciu mydła malarskiego. Należy jednak pamiętać, że po zmyciu ściany letnią wodą z mydłem malarskim ściana powinna dobrze wyschnąć przed ponownym malowaniem.
Najprostszą i najszybszą metodą sprawdzenia chłonności podłoża jest mokra gąbka. Jeśli po dociśnięciu jej do ściany woda swobodnie spływa po jej powierzchni to mamy do czynienia z podłożem stabilnym i nośnym.
Natomiast jeśli woda zostaje wciągnięta przez ścianę to znak, że podłoże jest silnie chłonne i wymaga bezwzględnego zagruntowania powierzchni.
Pamiętajmy, że prawidłowe przygotowanie podłoża zwiększa nam wydajność farby, wpływa na higienę pracy podczas malowania, pozwala nam uzyskać zamierzony efekt końcowy.
W przypadku dodatkowych pytań lub rozbieżnych informacji należy skontaktować się z działem technicznym producenta, z którym można wyjaśnić wszelkiego rodzaju problemy i niuanse.